ZAČÍNAM S PARKOUROM

Vítame ťa v našom sprievodcovi parkourom, kde sa ti budeme snažiť vysvetliť základné pojmy a to, čo je dôležité, ak chceš bezpečne začať s parkourom.

Ak si sa dostal do tejto sekcie našich stránok, tak predpokladáme, že už vieš, čo je parkour a freerunning. Každý parkourista si vytvára svoju vlastnú databázu prvkov (akrobatických, preskokových), ktoré bude neskôr vedieť medzi sebou kombinovať (flow). Táto databáza prvkov však musí mať svoje pevné základy (bezpečnosť).

Pevné základy (fyzická zdatnosť) = sila, mobilita, dynamika, koordinácia.

Ako budovať pevné základy ? 

Na začiatok sa skús správne zaradiť

  • Som športovec (behám, cvičím, venujem sa inému športu)
  • Nie som športovec (nikdy som príliš nešportoval)

Ak spadáš do kategórie aktívneho športovca, tak pre teba máme dobrú správu. Tvoja cesta za vysnívanými prvkami bude jednoduchšia, pretože máš pevné základy, na ktorých sa dá stavať.

V prípade, že nie si aktívny športovec, tak tvoja cesta bude o niečo náročnejšia, no nie je to nič, čo by si nezvládol.

Prečo budovať pevné základy ? 

Každý prvok, či už akrobatický alebo preskokový, je vo svojej podstate náročný pohyb. V prípade, že nie si dostatočne silný alebo ti chýba mobilita, ktorá je nutná na zvládnutie daného prvku, tak ti hrozí zranenie. Toto je veľmi dôležité si uvedomiť a nepodceniť. Zároveň máme dlhoročnú skúsenosť z praxe, že jedinci, ktorí majú pevné základy sa oveľa rýchlejšie učia a napredujú.

Ako budovať pevné základy doma, kde mám začať ? 

V prípade, že nie si športovec a so športom začínaš, tak odporúčame začať behom. Je to prirodzená aktivita, na ktorú nepotrebuješ žiadnu permanentku ani špeciálnu plochu. Pravidelným behaním zlepšíš svoju kondíciu a budeš lepšie pripravený. Okrem behu môžeš zaradiť do svojho tréningu silové cvičenia s vlastnou hmotnosťou (kľuky, drepy,zhyby, plank, výpady ap.). Internet je studnica informácií a nájdeš tu množstvo edukačných tréningových videí, ktoré sú dostupné každému zdarma. Čiže tvojou prvou lekciou bude použiť internet zmysluplne a vyhľadať toto kľúčové slovo: cviky s vlastnou hmotnosťou (veríme, že to zvládneš).

Mám problém sa donútiť cvičiť, mám slabšiu vnútornú motiváciu

Nič sa nedeje, nie každý máme dostatok vnútornej motivácie a občas potrebujeme postrčiť. Kvalitné parkour akadémie majú parkour tréningy postavené na zlepšení tvojej fyzickej zdatnosti. To znamená, že každý tréning obsahuje balík cvičení, pomocou ktorých ťa chcú najskôr dostať do formy (zlepšiť tvoju fyzickú zdatnosť). Pamätaj však na to, že rýchlosť, akou budeš napredovať je priamo úmerná rýchlosti, akou sa budeš dostávať do formy. Ak chceš tento proces urýchliť, tak cvič aj mimo tréningy (vytvor si vlastný balíček silových cvičení na doma a zaraď ich do svojho pracovného týždňa).

Myslím, že som vo forme, kde a ako mám začať s parkourom ? 

Môžeš si zvoliť svoju cestu. Parkour vždy bol a stále je prirodzený pohyb, na ktorý nepotrebuješ žiadne špeciálne vybavenie. Základné preskokové prvky sa dokážeš naučiť hocikde vonku (pozor, stále hrozí riziko zranenia). Pripravujeme sériu náučných videí, v ktorých ti vysvetlíme základné techniky (už čoskoro). Ak nechceš nič podceniť a zaujímajú ťa aj náročnejšie prvky (príklad akrobatického charakteru), tak odporúčame určite navštíviť najbližšiu parkour akadémiu, ktorá je v tvojom okolí. Na vedených parkour tréningoch by mali byť skúsení tréneri, ktorí ti poradia, a vybavenie (žinenky, dopadové plochy), vďaka čomu bude tvoj tréning bezpečný. Zoznam parkour krúžkov, ktoré odporúčame, nájdeš v sekcii: miesta, kde sa učí parkour.