MIESTA, KDE SA UČÍ PARKOUR

Na Slovensku vznikajú v posledných rokoch rôzne PSEUDO parkourové krúžky a tréningové centrá, ktoré podľa nás nespĺňajú kritériá a dokonca môžu byť pre človeka, ktorý s touto disciplínou začína, nebezpečné. Každý by si predtým, ako taký parkour krúžok navštívi, mal zistiť niečo o tréneroch a taktiež o samotnej organizácii.

Čo by vás malo zaujímať

  • Kedy vznikla táto organizácia a kto za ňou stojí ?
  • Majú tréneri adekvátne vzdelanie a skúsenosti ?
  • Pohybujú sa v komunite, pozná ich niekto (pozrite sa na sociálne siete organizácie a hľadajte ďalšie informácie)
  • Majú nejaké recenzie na svojich sociálnych sieťach ?

Všetky vyššie uvedené informácie by organizácia, ktorá ponúka kvalitné parkour tréningy mala komunikovať verejne. Samozrejme nie je to pravidlo, ak tieto informácie nenájdete, tak sa spýtajte.

Aby sme vám uľahčili prácu, tak sme vybrali niekoľko parkour organizácií, za ktoré ručíme. Sú to tie najlepšie parkour akadémie a krúžky na Slovensku, kde samotní tréneri pôsobia niekoľko rokov v komunite a majú vynikajúce vzdelanie a skúsenosti v oblasti parkouru. V prípade, že si kladiete otázku “ako začať s parkourom ?”, tak toto sú vhodné miesta, kde bude kvalita zaručená (na základe skúseností parkour komunity).

*To, že tu niektoré akadémie nenájdete neznamená, že nie sú dobré. Znamená to len toľko, že s nimi nemáme osobnú skúsenosť.

PARKOUR AKADÉMIA SKILL LAB | NITRA

História tejto parkour akadémie siaha až do roku 2003 (prvé vedené parkour tréningy na Slovensku). V roku 2016 dokončili a úspešne otvorili svoje vlastné priestory (Skill Lab Nitra), ktoré aktuálne vedie Martin Woolf Šimora, ktorý sa parkouru venuje už dlhých 18 rokov. V akadémii sa venujú všetkým vekovým kategóriám. Výber trénerov podlieha prísnym kritériám a parkour trénujú tradičným spôsobom s dôrazom na pôvodnú filozófiu. Okrem toho pravidelne organizujú komunitné parkour akcie, čím pomáhajú budovať lepšiu a súdržnejšiu parkour komunitu.

PARKOUR AKADÉMIA PARKOURSKOLA.SK | BRATISLAVA

Parkour Škola vznikla v roku 2017 s cieľom šíriť radosť z prirodzeného pohybu medzi širokú verejnosť. Za celou organizáciou aktuálne stojí Lukáš Hollý, ktorý sa venuje parkouru od roku 2007. Svoje skúsenosti nadobudnuté za dlhé roky tréningu spoločne s poznatkami získanými štúdiom na FTVŠ pretavuje do metodiky tréningu, vďaka ktorej môže cieľavedome a bezpečne rozvíjať ďalšie generácie parkouristov. Ich snahou je ukázať deťom, mladým a dospelým svet parkouru spoločne s hodnotami, ktoré táto krásna pohybová disciplína reprezentuje. Súčasťou trénerského tímu sú všetko ľudia z komunity, ktorí šíria svoje skúsenosti ďalej do sveta.

PARKOUR AKADÉMIA BIG STREET PROJEKT | SENEC

Big Street Project je občianske združenie, ktoré vzniklo v roku 2016, avšak svoje aktivity vykonáva už
7 rokov. Poskytuje možnosti pohybovej činnosti najmä deťom a mládeži so zameraním na aktuálne
atraktívne formy pohybových aktivít ako parkour, akrobacia, gymnastika a rôzne iné formy cvičenia
pre zdravie a výkon. Akadémia disponuje vlastnou telocvičňou a počtom členov tvoria jednu z najväčších
slovenských parkour komunít. Popri vedení tréningov organizujú rôzne parkour podujatia, letné tábory a sústredenia nielen pre pravidelných návštevníkov, ale aj širokú verejnosť.

PARKOUR AKADÉMIA PLEJS FOR MOVEMENT | TRENČÍN

Plejs for movement je tanečno – pohybové štúdio v centre Trenčína.  Ako jediné štúdio v Trenčíne zastrešuje rôznorodé pohybové aktivity. V ich priestoroch nájdete kurzy a lekcie Parkour & Freerunning, vzdušnú akrobaciu (Pole Dance, Aerial Hoop) a rôzne štýly tanca (Contemporary, balet). Tréningy sú vedené profesionálnymi a certifikovanými lektormi s dlhodobými skúsenosťami.

Na tréningoch okrem samotného tréningu učia deti a dospelých nielen pohybovej a fyzickej zdatnosti, ale snažia sa pracovať na mentálnej stránke, ktorú žiači vedia pretaviť do bežného života.

Tréningy Parkouru vedie skúsený tréner a profesionálny atlét Jakub ,Halgi, Halgoš s viac ako 15 ročnými skúsenosťami. Lektori vzdušnej akrobacie sú tréneri s viac ako 7 ročnými skúsenosťami. 

PARKOUR AKADÉMIA WOOLFACADEMY.SK | HLOHOVEC, GALANTA

Ďalší projekt Martina Woolfa Šimoru. Parkour akadémia v meste Hlohovec vznikla v roku 2017. V tomto roku sa zrodila myšlienka šíriť túto kultúru pohybu ďalej do okolitých miest Slovenska (mimo Nitru – Skill Lab), kde nebola možnosť navštevovať podobné tréningy. Cesta za vysnívaným priestorom, v ktorom bude možné trénovať deti a mládež bola zo začiatku ťažká. No navzdory všetkým prekážkam sa podarilo vytvoriť skvelé miesto na tréning v meste Hlohovec, ktoré navštevuje dnes kopu mladých ľudí. V Meste Galanta otvorili svoje priestory o dva roky neskôr, v roku 2019.